מרדכי (מורי) מנור

ניהול ושיווק בינלאומי IMM GLOBAL 4YOU

החשיבות בהגדרה נכונה של המוצר
(4/2002)

בתהליך פיתוח שווקים בחו"ל ו/או פיתוח מוצר אנו נתקלים לעיתים בקושי להגדיר נכון את המוצר ולכן לא מגיעים לשווקים ולאיפיונים הנכונים. להלן מספר דוגמאות:
1. מה ההבדל בין FRENCH FRIES ו CHIPS בארצות הברית אם נבקש במסעדה CHIPS נקבל מקלוני דג פילה אך אם נבקש FRENCH FRIES או POTATO CHIPS נקבל את הצ'יפס כפי שאנו מכירים בארץ. לעומת זאת באנגליה CHIPS , הוא הצ'יפס כפי שאנו מכירים בארץ. במאגרי מידע נקבל בנוסף , אם לא נבצע הגדרה נכונה, גם רכיבים אלקטרוניים.

2. בענף היהלומים תהליך החיתוך נקרא על ידי האנשים העוסקים בכך BRUTING אם נכתוב זאת BRUTTING אף אחד לא יבין אותנו- למרות שזו אינה מילה אנגלית, אך האיות של הענף קובע.

3. בתחום ה E COMMERCE אם נחפש במאגרי מידע או בספרות שיווקית או בענף את התחום הנקרא PRIVATE LABEL CREDIT CARD נמצא מידע רב אך לא מדויק הענף- השוק משתמש בביטוי STORE VALUED CARD אי לכך הגדרה נכונה וידיעת הביטוי כפי שהענף נוהג ובארצות היעד השונות – היא תנאי ראשוני והכרחי ללימוד השוק.

4. בתחום היבוא: מספרים שבשנים הראשונות לקום המדינה- כאשר היה צנע, ניסו להבריח מה שחסר כאן. מגיע יבואן למכס ומצהיר על מזון לציפורים- המוכס לא משתכנע ובודק המטען ומתברר שהכיל נס קפה- פריט יקר ערך באותם הימים. שואל אותו המוכס- נו? והיבואן עונה- ירצו יאכלו- ירצו לא יאכלו. (הכל ענין של הגדרהׂ)

5. בהכנת תוכניות עסקיות ועדכונן לאורך התהליך היזמי- חשוב לתת הגדרה מדויקת ככל האפשר של המוצר וסביבת המוצר. אין להסתפק בהגדרה כוללת- אלא רצוי לציין את התחום- מדויק וקרוב לשוק- במידת האפשר.

6 . בהכנת מסמכי יצוא- כאשר יש פריטים בעייתים מבחינת סיווג או רישוי יבוא וכו מומלץ לשלוח את טיוטת המסמכים בדואר אלקטרוני או פקס ללקוח ולקבל את הסכמתו פעולה כזו יכולה למנוע לעיתים "כאבי ראש" בעת השחרור מהמכס בצד השני. (כנ"ל ביבוא – אך בכיוון ההפוך)

7. מוצר או שרות אינם יין שבדרך כלל משתבח עם הזמן, לכן הגדרה נכונה- איתור ולימוד השוק חשובים מהיבט של TIME TO MARKET -עקומת LIFE CYCLE -מחזור החיים של המוצר – אין לשכוח זאת. (עקומת הלמידה- אמורה להשתפר עם הזמן- אך המוצר עלול להתישן ולא לטובה.) -"האויב של הטוב הוא הטוב ביותר" ׁ(לעיתים לא כדאי לחכות יותר מידי)

 

חזרה לרשימה